Oprogramowanie antywirusowe

Ochrona danych wrażliwych w firmie: Wyzwania i mozliwości

 Nieograniczony dostęp pracowników do danych wrażliwych – danych firmowych lub danych naszych klientów i kontrahentów – wiąże się z dużym ryzykiem i często powoduje kłopoty, zwłaszcza jeśli rzeczone dane faktycznie zostaną ujawnione. Aby ograniczyć ryzyko ujawnienia wrażliwych danych firmowych warto sięgnąć po odpowiednie narzędzia informatyczne. Jednym z nich jest program Safetica, który mamy przyjemność wdrażać u naszych Klientów reprezentujących różne branże – od firm produkcyjnych, po dostawców różnego rodzaju usług.

Dlaczego polecamy akurat to rozwiązanie?

Spoglądając na programy do ochrony danych wrażliwych w firmie z perspektywy naszych dotychczasowych doświadczeń musimy stwierdzić, że wiele z systemów dostępnych na rynku charakteryzuje się bardzo sztywną architekturą, w wyniku czego odpowiada na potrzeby Klienta w ograniczonym zakresie. Safetica jest pod tym względem rozwiązaniem zupełnie innym. System odznacza się uniwersalnym charakterem i bogatą funkcjonalnością, dzięki czemu zapewnia skuteczną ochronę danych wrażliwych niezależnie od profilu prowadzonej działalności oraz przyjętej polityki wewnątrzfirmowej.

Co oferuje nam Safetica?

Podstawowym zadaniem programu jest kontrola przetwarzania firmowych danych wrażliwych, które mogą być na co dzień wykorzystywane przez szeroką grupę osób. Safetica prześwietla i raportuje wszystkie działania użytkowników pracujących z wrażliwymi danymi, odpowiadając na podstawowe pytania:

 • Kto?
 • Kiedy?
 • Jak?

przetwarza dane wrażliwe. Równolegle system ocenia ryzyko wystąpienia incydentów bezpieczeństwa, ostrzegając administratora danych (to może być zarząd firmy lub osoba odpowiedzialna za ochronę danych wrażliwych) przed nieproduktywnymi i potencjalnie szkodliwymi działaniami pracowników. Przez nieproduktywne działania rozumiemy tutaj sytuacje, w których dane są podglądane przez pracowników bez konkretnej potrzeby znajdującej odzwierciedlenie w innych realizowanych przez nich działaniach. Oczywiście ostrzeżenia programu stanowią wyłącznie sygnał dla administratora danych wrażliwych, w gestii którego jest podjęcie określonych działań. Co ważne program skutecznie blokuje wszystkie potencjalne kanały wycieku danych.

Ochrona przed wyciekiem danych wrażliwych

Jednym z kluczowych funkcji oferowanego rozwiązania jest skuteczna ochrona przed wyciekiem danych. Ochronę uzyskujemy poprzez:

 • szyfrowanie danych na komputerach i nośnikach wymiennych - pełne szyfrowanie dysków twardych, zarządzanie kluczami dostępu i ochronę danych przed wyciekiem z zabezpieczonych lokalizacji, z możliwością szyfrowania nośników zewnętrznych typu pendrive,
 • zarządzanie kanałami komunikacji – możliwość klasyfikowania plików jako dane wrażliwe w oparciu o zawartość oraz kontekst i ustawiania blokad.

Blokady chroniące dane

W celu ochrony informacji klasyfikowanych jako wrażliwe możemy skorzystać z szeregu blokad ograniczających ryzyko ich wycieku. Są to blokady ograniczające możliwość m.in.:

 • przechowywania danych na dyskach lokalnych,
 • kopiowania tego na nośniki zewnętrzne,
 • druku danych na drukarkach lokalnych, sieciowych i wirtualnych,
 • kopiowania zawartości pliku do innego pliku,
 • przesyłania danych na strony www oraz do chmury,
 • wysyłania danych pocztą email, pocztą webową oraz za pośrednictwem komunikatorów.

Safetica w Twojej firmie – wdrożenie, optymalizacja, szkolenie

Jako dostawca usług informatycznych oferujemy naszym Klientom kompleksową obsługę w zakresie wdrażania systemów ochrony danych wrażliwych. Odpowiadając na indywidualne potrzeby konkretnych biznesów wdrażamy programy oraz systemy ochrony danych wrażliwych, optymalizujemy narzędzia informatyczne i szklimy pracowników z efektywnego wykorzystywania ich w codziennej pracy. Na potrzeby firm, którym zależy na jak najlepszym zabezpieczeniu ważnych danych – firmowego know-how, danych pracowników, danych klientów, danych kontrahentów, patentów i innych – oferujemy wdrożenie systemu Safetica. To rozwiązanie informatyczne, z zalet którego korzysta coraz większa liczba zadowolonych Klientów. Twoja firma może być jednym z nich.