Praca zdalna: Jak sprawnie i efektywnie pracować w zespole?

Największą bolączką pracy zdalnej i jej konfiguracji są ograniczenia dla zespołów pracowniczych, które każdego dnia obok kwestii związanych z realizowanymi projektami są zmuszone do rozwiązywania szeregu problemów technicznych i komunikacyjnych wynikających z nieodpowiednio dobranych lub źle skonfigurowanych narzędzi informatycznych oraz komunikatorów do pracy zdalnej. To sprawia, że jest ona o wiele mniej efektywna, a jednocześnie wyczerpująca dla pracowników. Czy można temu jakoś przeciwdziałać? Czy możliwe jest sprawne i efektywne działanie zespołu pracowniczego, którego członkowie działają w ramach home office?

Polecane narzędzia do pracy zdalnej

Podstawą dla efektywnej pracy zdalnej jest odpowiedni dobór narzędzi oraz ich prawidłowa konfiguracja. Bazując na bardzo dobrej znajomości rynku narzędzi informatycznych oraz rozmowach z ich faktycznymi użytkownikami, którzy od miesięcy testują możliwości poszczególnych platform w różnych konfiguracjach w swoich biznesach możemy polecić trzy kluczowe rozwiązania:

  • -        Microsoft Teams
  • -        Office365
  • -        Share Point.

Zacznijmy od wyboru platformy, która umożliwi naszemu zespołowi odbywanie spotkań w czasie rzeczywistym, wymianę informacji oraz wspólną pracę na wybranych dokumentach. Taką platformą jest Microsoft Teams. Microsoft Teams to narzędzie o bardzo dużym potencjale, którego większość użytkowników nie wykorzystuje. Wynika to nie tylko z braku potrzeby, ale przede wszystkim z nieznajomości narzędzia. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w zakresie wdrażania, konfiguracji i szkolenia pracowników z narzędzi dedykowanych do pracy zdalnej. Wiedza oraz umiejętności nabyte przez członków zespołów pracowniczych w dobie pandemii z pewnością okażą się niezwykle przydatne także wtedy, gdy wrócimy do trybu stacjonarnego.

Dlaczego Microsoft Teams?

Przed wyborem narzędzia do konfiguracji pracy zdalnej warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Co jest potrzebne moim pracownikom do efektywnego działania? Być może będzie to tylko możliwość odbywania spotkań lub nawiązywania i odbierania połączeń do grup wewnętrznych lub zewnętrznych… A może najważniejsza dla Twojego zespołu jest możliwość współpracy w czasie rzeczywistym? Nie możesz również wykluczyć sytuacji, w której poszczególni członkowie zespołów pracowniczych potrzebują różnych funkcjonalności. Microsoft Teams to przestrzeń przeznaczona do swobodnej konfiguracji, w ramach której członkowie grup mogą się spotykać gremialnie i w ramach konferencji face2face. Dodatkowo zespół może być w stałym kontakcie dzięki funkcji czatu, który pozwala na błyskawiczną wymianę wiadomości – zupełnie jak podczas pracy w biurze. Nieocenionym atutem Microsoft Teams jest możliwość wspólnej pracy nad danym dokumentem – niezależnie, czy jest to plik tekstowy, projekt prezentacji multimedialnej czy arkusz kalkulacyjny. Korzystając z aplikacji, takich jak Word, PowerPoint i Excel członkowie zespołu mogą wspólnie realizować zadania, nie tracąc czasu na wymienianie się pikami i komentarzami do nich.

Analogicznie, wspólną pracę i jej konfigurację ułatwia tryb udostępniania ekranu, który można wykorzystać zarówno podczas spotkań i zespołowej burzy mózgów, jak i prezentacji kierowanych do klientów i kontrahentów.

Jak skutecznie wdrożyć narzędzia do pracy zdalnej w firmie?

Wiele przedsiębiorstw wciąż pracuje na wersjach demonstracyjnych różnych platform do komunikacji zdalnej lub ustawieniach standardowych systemów, które można skonfigurować wedle indywidualnych potrzeb każdej organizacji. Jeśli Ty i Twoi pracownicy również borykacie się z problemem źle wdrożonego lub nieskonfigurowanego narzędzia do pracy zdalnej, zapraszamy do kontaktu.

Jesteśmy profesjonalnym dostawcą usług informatycznych. Od lat wspieramy przedsiębiorców, zapewniając kompleksową obsługę firm. Dzisiaj koncentrujemy się przede wszystkim na zapewnieniu rozwiązań umożliwiających efektywną i sprawną konfigurację działaności zdalnej. Pomagamy przedsiębiorstwom niezależnie od reprezentowanej branży. Doradzamy, wdrażamy, konfigurujemy, szkolimy, a w razie potrzeby poprawiamy po innych – wszystko po to, aby wykonywanie obowiązków zawodowych w trybie home office miała korzystny wpływ na dalszy rozwój Twojego biznesu.

Konfiguracja pracy zdalnej z firmą Wieża – zaufaj specjalistom i wdróż rozwiązania, które zwiększą efektywność i bezpieczeństwo realizacji obowiązków zawodowych z dala od siedziby przedsiębiorstwa. Dajemy gwarancję, że codzienna działalność pracowników home office stanie się dla nich czystą przyjemnością.

Co możemy zaoferować Twojej firmie?

Sprzęt

Oprogramowanie

Sieć

Archiwizacja/Backup danych

Konsulting

Poczta/Office 365

Bezpieczeństwo

Strony www

Sprzęt

Oprogramowanie

Sieć

Archiwizacja/Backup danych

Konsulting

Poczta/Office 365

Bezpieczeństwo

Strony www